زیتون پرورده (شمالی) Reviewed by editor on . زيتون پرورده مواد لازم 1_ زيتون سفت و تازه _ يك كيلو 2_ مغزگردو _ 200 گرم 3_ سير _ يك ونيم بته 4_ آب انار ترش _ يك ليوان 5_ سبزى تازه: نعناع, خنش(خلواش), شوشاق زيتون پرورده مواد لازم 1_ زيتون سفت و تازه _ يك كيلو 2_ مغزگردو _ 200 گرم 3_ سير _ يك ونيم بته 4_ آب انار ترش _ يك ليوان 5_ سبزى تازه: نعناع, خنش(خلواش), شوشاق Rating:

زیتون پرورده (شمالی)

زیتون پروردهزیتون پرورده

مواد لازم

۱_ زیتون سفت و تازه _ یک کیلو

۲_ مغزگردو _ ۲۰۰ گرم

۳_ سیر _ یک ونیم بته

۴_ آب انار ترش _ یک لیوان

۵_ سبزى تازه: نعناع, خنش(خلواش), شوشاق _ ۲۵۰ گرم

یا سبزى خشک _ ۲ قاشق بزرگ

۶_ گلپر و فلفل _ به اندازه کافى

طرز تهیه

زیتون را مى شوئیم و در صافى مى گذاریم تا آب آن برود, بعد آن را از هسته جدا مى کنیم و مغز گردو را هم مى سائیم یا چرخ مى کنیم. سبزى را تمیز مى کنیم و در ظرفى مى سائیم یا با گردو چرخ مى کنیم. سیر را مى کوبیم و له مى کنیم. آنگاه زیتون و مغزگردو و سیر و سبزى را در یک طرف چینى گود مى ریزیم با هم مخلوط مى نمائیم و آب انار ترش را به زیتون پرورده اضافه مى کنیم و فلفل و گلپر را به مقدار کافى مى ریزیم. زیتون پرورده مثل ترشى با انواع ماهى ها و انواع خورش ها مثل باقلا قاتق و میرزا قاسمى و غیره مصرف مى شود.

اگر سبزیهاى مخصوص شمال مثل شوشاق و خنش در دسترس نباشد فقط از نعناع استفاده مى کنیم.

منبع: شمالیها

نظرات

تمامی مطالب زیباشهر با حفظ امانت و با ذکر منبع یا نویسنده منتشر شده اند. از اینکه با حفظ کپی رایت، هم ترانه ی ما در این شهر اینترنتی هستید، ممنونیم

Scroll to top